1 WRZEŚNIA

Ten dzień jest dla Polaków dniem pamięci narodowej. Pierwszego września 1939 roku dzieci nie mogły pójść do szkoły. Tego dnia wybuchła druga wojna światowa. Na Polskę napadły dwa najpotężniejsze państwa Europy: najpierw hitlerowskie Niemcy, a niedługo – Związek Radziecki. Polska nie miała szans na obronę, bo jej wojska były słabe. Mimo to Polacy walczyli ponad miesiąc. Symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza są pomniki i tablice w miejscach, w których toczyły się bitwy, a ludzie ginęli za wolność Ojczyzny. Druga wojna światowa trwała prawie sześć lat i brało w niej udział wiele państw. Samoloty bombardowały miasta i wsie. W czasie wojny zginęło ponad sześć milionów Polaków, nie tylko żołnierzy, lecz bezbronnych cywilów. To taki, jakby nagle znikło sześć wielkich polskich miast. Wojna przyniosła niewyobrażalne zniszczenia. Odbudowanie kraju zajęło wiele lat, ale udało się i dziś znów możemy żyć w wolnej niepodległej Ojczyźnie, która stale się rozwija.